Москва: Западот хистерично реагира

Во интервју за рускиот медиум Rossiya 24, портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, изјави дека Западот не се сеќава на американското нуклеарно оружје во Европа, но дека хистерично одговара на намерите на Русија да изгради складишта за такво оружје во Белорусија.

„Колективниот Запад не е склон да потсетува на темата за американското нуклеарно оружје, кое се наоѓа во Европа, околу нашата земја, но во овој случај е наклонет кон оваа хистерична реакција на нашите планови за изградба на тактичко складиште за нуклеарно оружје на белоруска територија“, рече Песков.

Претходно рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија на барање на белоруската страна.

Според Путин, изградбата на складиштето за тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија ќе биде завршена на 1 јули.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Дојава за бомба на белградскиот аеродром Никола Тесла

Читај повеќе

Денеска без струја дел од Центар и Горно Нерези

Читај повеќе

Без вода делови од Општина Карпош

Читај повеќе

Времето претежно облачно со врнежи од дожд

Читај повеќе

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе