ЛЕТНИ ТРАНСФЕРИ 2022

Мурињо тргна по Белоти за убиствен напад

Жозе Мурињо синоќа остварил разговор со Андреа Белоти за да го убеди поранешниот голгетер на Торино да се пресели во Рим.

Андреа Белоти иако уште во јуни си замина од Торино сѐ уште не нашол нов клуб. Репрезентативецот на Италија мина 7 сезони во дресот на Торино, беше и капитен, но тимот не само што не освои ниту еден трофеј, туку и никогаш не беше ни во конкуренција за такво остварување, што беше главната причина за заминувањето на Ломбардиецот.

Медиумите во Италија известуваат дека Жозе Мурињо синоќа стапил во контакт со Белоти во обид да го убеди да дојде кај него во Рома, со што нападот на „Волчицата“ би добил екстра засилување. Белоти на маса има понуди од Галатасарај и Ница, но и двата клуба не се на компетитивно ниво на кое тој смета дека е дојдено време за да игра. Белоти во декември ќе наполни 29 години, а на клупско ниво освен пехарот со Палермо за освојување на Серија Би во сезоната 2013/13, нема друго ништо. Но, со Италија има златен медал од ЕУРО 2020.

Доколку Мурињо успее да го донесе Белоти, тогаш нападот на Рома ќе биде убиствен бидејќи таму се и Теми Ејбрахам, Пауло Дибала, Николо Ѕаниоло и Стефан Ел Шаарауи. Доаѓањето на Белоти воедно ќе значи заминување на Џастин Клајверт, кој секако цело време го праќаат по позајмици, и многу веројатно праќање на позајмица на младиот Феликс Афена-Џан, кој е вишок во тимот особено ако Узбекистанецот Елдор Шомуродов не ја напушти Рома. Мурињо не смета на него, но репрезентативниот напаѓач на Узбекистан досега ги одби сите понуди за заминување.

Освен Торино и Палермо, Белоти има играно и за АлбиноЛефе, каде и ја почна сениорската кариера. Потекнува од Калчинате, мало гратче близу Бергамо во Ломбардија. За Италија има 44 натпревари и 12 гола, а првиот гол го постигна во Скопје во октомври 2016 година кога во квалификациите за Мундијалот 2018 Италија славеше против Македонија со 3:2 во еден крајно интересен натпревар.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Фудбал

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Read more

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Read more

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Read more

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе