На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Платформата има рок до 25 август да се усогласи со новиот закон за дезинформации на блокот.

Twitter ќе биде забранет ширум Европската Унија доколку не ги почитува новите прописи за дезинформации, изјави во понеделникот францускиот министер за дигитална транзиција и телекомуникации Жан-Ноел Баро. Предупредувањето доаѓа бидејќи Законот за дигитални услуги (ДСА) на блокот треба целосно да стапи на сила на 25 август.

„Дезинформациите се една од најголемите закани што тежат на нашите демократии“, изјави Баро за радиото France Info. „Се надевам дека Twitter ќе се усогласи со европските правила до 25 август. Во спротивно, повеќе нема да биде добредојден во Европа. Twitter, доколку постојано не ги следи нашите правила, ќе биде забранет од ЕУ“.

ДСА наложува пребарувачите и големите платформи, како што се Twitter, YouTube и TikTok, да донесат мерки за ублажување на „дезинформациите или изборните манипулации, сајбер насилството врз жените или штетите на малолетниците на интернет“. Европската комисија може да ги казни прекршителите до 6% од годишниот промет во светот.

Комесарот за внатрешни пазари на ЕУ, Тјери Бретон, минатата недела објави дека Twitter се повлекол од доброволниот Кодекс за практикување на дезинформации на блокот.

„Но, обврските остануваат. Можете да бегате, но не можете да се скриете“, рече Бретон, додавајќи дека условите на ДСА ќе бидат „подготвени за спроведување“ кога во август ќе истече рокот за усогласување.

Милијардерот Илон Маск, кој го купи Twitter минатата година, вети дека ќе ја ослободи платформата од дезинформации и содржини со омраза, но и дека ќе ја поддржи слободата на говорот и ќе понуди поголема транспарентност. „Оваа платформа е склона да биде најмал извор на невистинити информации“, напиша Маск на Twitter на почетокот на мај.

Претходно месецов, Twitter го исполни барањето на турската влада да го ограничи пристапот до некои сметки во неделите пред претседателските и општите избори во земјата. Маск ја бранеше одлуката велејќи дека сака да избегне целосно затворање на Twitter во Турција.

„Не можеме да одиме подалеку од законите на една земја... Ако имаме избор дали нашите луѓе [одат] в затвор или ги почитуваме законите, ќе се усогласиме со законите“, изјави Маск за BBC минатиот месец.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Интернет

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Read more

Incognito mode не е секогаш приватен - како можете да го промените?

Read more

Сакате подобар Wi-Fi сигнал? 7 работи го блокираат вашиот рутер

Read more

Маск планира да наплаќа месечна претплата на сите корисници на X (Twitter)

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе