Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

COP28 е официјално најголемиот самит за климата на ОН во историјата со 80.000 пријавени учесници, кои за прв пат се познати и за кои работат.

До оваа година, од оние кои учествуваа не се бараше да кажат за кого работат, што го отежнува откривањето на лобистите и идентификувањето на потенцијални конфликти на интереси меѓу преговарачите.

Околу 104.000 луѓе, вклучително и технички и безбедносен персонал, оваа година имаат пристап до „сината зона“ посветена на вистинските климатски преговори и павилјоните на присутните земји и организации.

Тоа далеку го надминува претходниот рекорд на минатогодишниот самит на ОН за климата во Египет, COP27, на кој имаше 49.000 акредитирани присутни и каде лобистите за нафта и гас ги надминаа повеќето национални делегации, според невладините организации.

Годинава има речиси 23.500 луѓе од официјални владини делегации.

Со нив патуваат 27.208 политички експерти, академици, претставници на професионални организации и високи функционери на нафтени компании.

Овие гости немаат ист степен на пристап до преговорите како официјалните претставници, но нивното присуство ја зголеми загриженоста дека големиот капитал има способност да влијае на разговорите.

Меѓу гостите на земјата домаќин се Бил Гејтс и Антоан Арно, син на шефот на LVMH Бернард Арно, вториот најбогат човек во светот по Илон Маск.

Списокот за акредитација вклучува и повеќе од 14.000 невладини организации, од еколошки групи до индустриски лобисти.

Организаторите велат дека уште околу 400.000 луѓе се регистрирале за да добијат дневна карта за огромната „зелена зона“ околу местото на одржување на самитот, која е трансформирана во голем саем на кој се прикажуваат компании и иновации за животната средина.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Дојава за бомба на белградскиот аеродром Никола Тесла

Читај повеќе

Денеска без струја дел од Центар и Горно Нерези

Читај повеќе

Без вода делови од Општина Карпош

Читај повеќе

Времето претежно облачно со врнежи од дожд

Читај повеќе

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе