Најлошите филмови снимени според бестселери

Книга или филм, вечна дебата во која сепак преовладуваат книгите. Филмските адаптации на култните романи секогаш се контроверзни и соочени со преголеми очекувања на читателите кои имаат израснато со некоја книга.

Филмот може да добие низа негативни рецензии, но ако е добро снимен скоро автоматски станува филмски класик.

Со вистинските режисери, актери и сценарио, книгата може генијално да го оживее четивото. Но, понекогаш за жал, не го достигнува тоа ниво. Такви примери има многу, а компанијата OnBuy.com спроведе кратко истражување за да дознае кои се најлошите филмски адаптации на книги, според мислењето на публиката.

Ги одбрале бестселерите од изминатите години кои се претворени во филм, а потоа ги анализирале според бројот на оцени кои филмот и книгата ги имаат на Goodreads и IMDb. Пресметале, а потоа разликата ја претвориле во проценти, колку е поголема разликата меѓу оцената за книгата и филмот, толку е полоша адаптацијата.

Сосема очекувано, според мислењето на публиката филмовите од трилогијата„ Fifty Shades“ се најлоша филмска адаптација. Првиот филм од 2015 година со Дакота Џонсон и Џејми Дорнан стана комерцијален успех, но доби лоши рецензии и од критичарите и од публиката. Книгите подеднакво се лоши, но солидни за оние кои сакаат еротски книги.

Remote video URL

Втор на листата е серијалот „The Hunger Games’, додека публиката е разочарана и од филмската верзија на „The Girl on the Train’. Овој филм го дели третото место со последниот филм за Хари Потер од 2011 година. Следен на листата е „The Da Vinci Code“ од 2006 година.

Remote video URL

Најдобра филмска верзија, според мислењето на читателите е „Gone Girl“, во режија на Дејвид Финчер, а главните улоги ги толкуваат Росамунд Пајк и Бен Афлек.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Филм & ТВ

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Read more

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Read more

Официјален трејлер за трилер хоророт „Night Teeth“

Read more

22 септември 1994, беше прикажана првата епизода од култните „Friends“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како звучи Кристен Стјуарт како принцезата Дијана: Двеминутен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

Family Guy ја објаснува вакцинацијата на начин што секој може да го разбере

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за трилер хоророт „Night Teeth“

Читај повеќе
  • play_arrow

22 септември 1994, беше прикажана првата епизода од култните „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Читај повеќе

Почина актерот Вили Гарсон, познат по улогата во „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Handmaid’s Tale“ постави нов рекорд кој не е за фалење

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот тизер за продолжението на „Sex and the City“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе