Највисокиот „бесконечен“ базен во светот има поглед од 360 степени

Базенот Aura Skypool се наоѓа на 50 кат на облакодерот Palm Tower на островот Palm Jumeirah во Дубаи.

„Бесконечниот“ базен се простира на 775 метри квадратни и се наоѓа на висина од околу 200 метри над земјата.

Од базенот се простира поглед на неверојатната панорама на Дубаи, град што веќе држи неколку неверојатни рекорди, како што е и Бурџ Калифа - највисокиот облакодер во светот.

Remote video URL

Покрај базенот се наоѓа и луксузно опремен дневен престој со лежалки по мерка. Овде се служат јадења инспирирани од азиската кујна – од салати и ребра со малезиски зачини до кремасти десерти.

Базенот е отворен секој ден од 10 часот наутро до зајдисонце, а цените варираат од 75 евра до 90 евра по човек, во зависност од тоа кој пакет на услуги сте го одбрале.

 

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Архитектура

Другари направија луксузен станбен комплекс од напуштено училиште

Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Read more

The Circle: Најапсурдната идеја на Дубаи досега

Read more

Саудискиот дом на Роналдо: Луксузен стан со 17 соби, чини 280.000 евра месечно

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе