Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Често се случува луѓето кои чувствуваат недостиг на енергија да посегнат по кафе како брзо решение. Но, секогаш треба да имате на ум и други опции.

Причини за недостиг на енергија има многу, но најчесто се појавуваат поради нездрав стил на живот.

Кои намирници може да ви дадат повеќе енергија од кафето?

Банани

Ова овошје е одличен избор за ужина пред или по тренинг бидејќи е богато со шеќери кои брзо се разградуваат. Содржат магнезиум и калиум кои ги хранат мускулите, така и мозокот ефикасно излегува на крај со уморот.

Спанаќ

Изобилува со минерали кои се важни за работа на нервниот систем. Железото важи за одличен сојузник во одржувањето на физичката, но и умствената подготвеност.

Добро е да му се додаде сок од лимон поради витаминот Ц.

Јајца

Доколку не сте знаеле, јајцата содржат трипотфан и тирозин што значи дека со нивното внесување се регулира излачувањето на серотонин, односно допамин. Тука е и селенот, со чија помош полесно се победува уморот.

Црно чоколадо

Најдобро е да се консумира тоа што содржи повеќе од 70 проценти какао бидејќи го подобрува расположението и нивото на енергија. Содржи кофеин и теобромин, алкалоиди кои го засилуваат наведеното дејство.

Лосос

Оваа риба е извор на есецијални масни киселини, пред сè со Омега-3 масни киселини кои го регулираат нивото на сератонин.

Витаминот Д помага во создавање на мелатонин кој помага да спиеме поквалитетно и со самото тоа да се чувствуваме многу подобро.

реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Живот

Три хороскопски знаци кои по секоја цена избегнуваат конфликти

Read more

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Read more

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Read more

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Бомбици со кокос

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Што вели науката, зошто луѓето изневеруваат?

Читај повеќе

Храна што содржи повеќе калциум од млекото

Читај повеќе

Истражување: Луѓето кои повторно ќе се заразат со корона имаат полесни симптоми

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои по секоја цена избегнуваат конфликти

Читај повеќе

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе