Научниците открија: Постојат четири начини според кои старееме

Дали сте забележале дека некои луѓе изгледаат значително постари од нивни врсници, додека други делуваат како воопшто да не се промениле низ годините?

Студија од Универзитетот Стенфорд ги проучуваше процесите на стареење на молекуларно ниво и дојде до заклучок поради кои причини старееме со различна брзина.

Истражувањето на оваа тема е во зачеток, но оваа студија се смета за многу важен чекор во желбата за проникнување во проблемот со стареењето. Во студијата истражувачите надгледувале 43 здрави возрасни луѓе во текот на две години, анализирајќи примероци крв и други биолошки примероци, воочувајќи ја разновидноста на молекуларните промени.

Заклучокот е дека е точна констатацијата дека луѓето стареат со различна брзина, но е многу важно да се знае причината на тоа стареење, односно каде процесот на стареење е најактивен. На крај научниците заклучиле дека луѓето може да бидат сместени во четири групи според биолошкото стареење: имунолошки систем, бубрези, црн дроб и метаболизам.

На пример, кај луѓето кај кои метаболизмот е главна причина имаат поголем ризик од дијабетес во староста. Кај оние кај кои причина е имунолошкиот систем страдаат од различни воспаленија и се под поголем ризик од болести на имунолошкиот систем. Кај оние кои епицентри се црниот дроб и бубрезите, доаѓа до заболување на овие органи.

Некои од учесниците во студијата спаѓаат во повеќе типови, додека некои стареат под влијание на сите четири категории. Во теорија, луѓето би можеле да го востановат својот тип на стареење па на таа основа да влијаат на забавување на овој процес.

Пред научниците да дојдат до подетални заклучоци може да го направите следново: престанете да пушите цигари, одржувајте нормална телесна тежина, вежбајте редовно и хранете се здраво, со секојдневно консумирање на овошје и на зеленчук.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе