Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Научниците од Универзитетот Сан Диего во Калифорнија  развија нова биоразградлива пластика која може да се распаѓа во морската вода – отворајќи го патот за нова амбалажа што потенцијално може да го реши проблемот со пластичниот отпад на Земјата.

Претходно, тимот разви полиуретански пени кои можат да се разградат во копнените компости.

По влегувањето во океанот, пластичниот отпад ги нарушува морските екосистеми, мигрира на централните локации и формира градини за ѓубре, како што е Големата пацифичка ѓубре, која зафаќа површина од повеќе од 1,6 милиони квадратни километри. Оваа пластика никогаш не се распаѓа. Наместо тоа, тие се распаѓаат на помали честички, на крајот станувајќи микропластика која останува во околината со векови.

Тимот од Универзитетот Сан Диего спроведе серија тестови на нивните биоразградливи полиуретански материјали.

Тие открија дека низа морски организми ги колонизираат примероците од полиуретанска пена и го разложуваат материјалот до неговите првични хемикалии, кои овие микроорганизми во океанската средина ги консумираат како хранливи материи.

Податоците од студијата сугерираат дека микроорганизмите кои живеат во овие примероци, мешавина од бактерии и габи, живеат низ природната морска средина, што сугерира дека пените ќе функционираат на сличен начин ширум светот.

Резултатите се објавени во Science of the Total Environment.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Наука

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Read more

Загрижувачко откритие: Бактериите имаат нов начин на развивање резистентност на антибиотици

Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Read more

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе