Навики кои се штетни за менталното здравје

Секој којшто се бори со емоции што не може да ги контролира, особено со анксиозност и незадоволство, треба да размисли дали секојдневните навики се причина за нерасположеност.

Психологот Ванеса Гебхард тврди дека со менување на лошите навики може да влијаете врз тоа како се чувствувате, а со тоа ќе бидете посреќни и задоволни.

Таа наведува дека ќе се чувствувате подобро доколку се ослободите од овие шест секојдневни навики:

1. Постојано проверување на мобилниот телефон

2. Поминување премногу време во затворен простор

3. Неквалитетен сон

4. Лоши навики во исхраната

5. Неправилно седење

6. Одолжување на обврските.

Пробајте да смените барем некоја од овие навики и ќе забележите позитивни промени.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Здравје

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Мастите не дебелеат, „виновни“ се шеќерите

Read more

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе