Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по една година ѝ се обрати на нацијата и зборуваше за сите најважни теми.

Претседателот Владимир Путин му се обрати на рускиот народ две недели пред изборите. Последен пат им се обрати на граѓаните на Русија на 21 февруари 2023 година, кога објави дека неговата земја го суспендира договорот СТАРТ за нуклеарно оружје.

Обраќањето се одржа во „Гостиниј двор“ во центарот на руската престолнина - Москва.

„Почитувани граѓани на Русија, овој говор е за иднината. Денеска нема да зборуваме само за тоа што ќе се случи утре, туку и за иднината, за напредокот на нашата земја. Ви благодарам за големата поддршка за специјалната војска операција во Украина. Целата нација ги поддржува и им благодари на нашите паднати херои во рововите. Западот има тенденции да нѐ колонизира и да ја уништи Русија. Соединетите Американски Држави сакаат да предизвикаат поделба во нашето општество“, започна Путин.

Нуклеарната сила на Русија

Што се однесува до руските нуклеарни сили, Путин рече дека тие се со полна сила и подготвени да одговорат. Тој особено ги истакна хиперсоничните ракети „Кинжал“ и интерконтиненталните ракети „Сармат“.

На „наводите од Западот“ дека Русија се подготвува да ја нападне Европа Путин одговори: „Тоа е глупост“.

Проширување на Алијансата

Путин продолжи да зборува за проширувањето на НАТО пактот и дека Западна Русија мора да се заштити. Тој предупреди какво сценарио ја очекува секоја земја што ќе одлучи да ја нападне Русија.

„Силите на НАТО се подготвуваат да ја нападнат нашата територија користејќи ги најмоќно оружје. Тие мора да знаат дека и ние имаме оружје, тоа оружје може да ги победи на нивна територија. Таквиот потег може да предизвика употреба на нуклеарно оружје“, рече рускиот претседател.

Антисателитско оружје

Тој се осврна на тврдењата на САД дека Русија поседува антисателитско оружје. Путин ги отфрли ваквите наводи.

„Тоа е лага за да изгледаме лошо. Треба да знаете дека во последните 15 години го почитувавме секој договор поврзан со нуклеарното оружје и предложивме да се ограничи употребата на ова оружје. САД преговараат со нас само кога имаат свој интерес. Целиот Запад се обидува да нѐ вовлече во вооружен конфликт сличен на Студената војна“, рече Путин.

Војната во Донбас

Според него, Русија не ја започнала војната во Донбас во 2024 година. Тој рече дека неговата земја ќе направи сѐ за да го „уништи нацизмот“.

Критика на западните семејни вредности

Следна тема на рускиот претседател беше критиката на Западот и пофалбите за „семејните вредности“. Путин рече дека Западот ги уништува семејните вредности, додека Руската Федерација, според него, ги поддржува „цивилизираните вредности“.

„Млада Русија“

Откако зборуваше за семејството, се префрли на младите. Тој најави започнување на нов национален проект „Млада Русија“, кој ќе биде насочен кон иднината на земјата и подобрување на образованието.

Неговиот предлог е од 1 март да се воведе федерална такса за управување со класовите и надзор на дупките во техничките училишта до 10.000 рубли. Ќе се воведе дополнителна исплата од 5.000 рубли месечно за сите советници на образовните директори во училиштата и факултетите.

Економија

Економијата беше следната тема на Путин. Откри дека економијата пораснала за 19% и дека е на пат ново зголемување на минималната плата.

„Обновата и одржувањето на нашата индустриска база е основа за заштита на нашиот суверенитет. Во блиска иднина, ќе станеме четврта економска сила. Исто така, започнуваме програма од 25 нови универзитети низ целата земја“, подвлече Путин.

Како што пишува Sky Mews, западните новинари добиле покани да присуствуваат на говорот на Владимир Путин, но без да бидат во салата туку во прес-центарот лоциран во рамките на истата зграда. Таму има голем екран од каде можат да го следат обраќањето на претседателот на Русија. Неговото обраќање се емитуваше низ целата земја, како и на големи рекламни екрани низ Москва.

Целосното обраќање на Владимир Путин:

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе