Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Официјално име на оваа држава е Кралство Норвешка. Норвешка е една од најубавите земји во светот, со прекрасна природа и убавина која остава без здив. Норвежаните се сметаат за најдружељубивите луѓе на планетата.

Во продолжение прочитајте 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа.

1. Норвешка е шеста по големина во Европа, по копнена маса. По бројот на жители се наоѓа на 28. место.

2. Пред да преминат кон христијанството, луѓето верувале и ги обожавале паганските богови Один и Тор.

3. Во 19 век стотина илјади Норвежани емигрирале во САД, па во САД живеат 6 милиони, а во Норвешка 4,8.

4. Во Хамерфест, најсеверниот град во светот, во текот на летото Сонцето сјае и на полноќ. Норвешка ја нарекуваат Земјата на полноќното сонце.

5. Просечната плата е околу 4.500 евра.

6. Осло во 2012 година е прогласен за еден од најскапите градови во светот.

7. На аеродромот во Гардермоен се наоѓа најголемиот „free shop“ во Европа.

8. Норвешка 99 отсто од електричната енергија ја добива од хидроелектраните.

9. 90% од брачните парови имаат сопствена куќа или стан.

10. Образованието во Норвешка е бесплатно.

11. Во 14 век половина од населението починало од чума.

12. Нобеловата награда за мир се доделува во Осло.

13. Норвешка е една од ретките европските земји што не сакаат да бидат дел од ЕУ.

14. Норвежаните обожаваат да кажуваат шеги на сметка на Швеѓаните.

15. Го имаат најдолгиот тунел во светот.

16. Тунелот Еиксунд во Норвешка е најдлабокиот подморски тунел од тој вид во светот. Долг е 7.765 метри и достигнува длабочина од 287 метри.

17. Норвешка се нарекува и земја на 1000 фјордови.

18. Во Норвешка само 2,28 проценти од површината е обработлива.

19. Ако возите пијани ќе лежите во затвор 30 дена и ќе ви ја одземат возачката дозвола на година дена.

20. Норвежаните ловат китови.

21. Обожаваат да јадат тако.

22. Го имаат најдлабокото езеро во Европа – 514 метри.

23. Во Норвешка има дури 450.000 езера.

24. Норвешка има околу 50.000 острови.  

Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Чек дис аут

Ова е најголемиот волк во светот

Read more

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Магазин

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Читај повеќе