Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Фабриката може да обработува 45.000 користени автомобили годишно.

Renault опреми специјална фабрика која се занимава исклучиво со средување на половни автомобили. Интересно, Toyota исто така најави дека ќе почне да се фокусира на рециклирање автомобили.

Францускиот производител на автомобили ја започна својата програма пред година и пол во Флин, северна Франција, каде што Renault има и нова фабрика за автомобили.

Сега Refactory, како што француската компанија ја нарекува оваа фабрика, сè уште е мал дел од фабриката во Флинс, но се очекува во иднина бизнисот да расте сè повеќе и повеќе, пишува холандски Autoweek.

Фабриката може да обработува 45.000 користени автомобили годишно. Тоа се претежно автомобили стари од три до пет години, за кои се грижат стручни лица во четири различни оддели. Работниците поправаат помали оштетувања на каросеријата, заменуваат делови, повторно ја полираат бојата и прават сè друго што е потребно за време на проверката.

Како што се наведува, поради транспортните трошоци, целиот процес на реновирање на автомобилот е исплатлив само доколку работите со половни возила кои се наоѓаат во близина на фабриката. Затоа Renault веќе размислува за други локации. На врвот на листата се Турција, Шпанија и Португалија.

реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе