Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Нов Зеланд стана светски лидер во напорите за сузбивање на ширењето на коронавирусот, со само еден активен случај на COVID-19.

Една од мерките што ги воведе земјата беше целосно затворање на границите на 25 март кога уште немаше ниту еден смртен случај во земјата, а бројот на активни случаи беше околу 100.

Оттогаш во Нов Зелан беа регистрирани вкупно 1.504 заразени и 22 смртни случаи. Седум дена по ред нема нови случаи на заразени.

Земјата полека ги олабавува мерките и дозволи собири до 100 луѓе, а се фокусира на потенцијални отворање на границите во „патнички балон“ со Австралија.

Нов Зеланд е на чекор до 0 активни случаи на COVID-19, но не избрзува со прогласување на крај на епидемијата.

Професорот Шон Хенди од Универзитетот на Окланд објаснува дека патот на Нов Зеланд до елиминирање на COVID-19  е „голема работа“ и предупредува дека уште се прават скрининзи и можно е да има скриени случаи.

Remote video URL
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Свет

Топлес протест против Макрон во Париз

Read more

Жаир Болсонаро позитивен на COVID-19

Read more

Уапсени 28 членови на клан поврзан со мафијата Камора

Read more

Бизарна несреќа: Автобус пропадна во езеро во Кина, загинаа ученици

Read more

Вести

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Читај повеќе

15 јули ќе биде неработен ден, нема да се одработува

Читај повеќе