Новиот Avatar мора да стане еден од најгледаните филмови само за да излезе на нула

Режисерот Џејмс Камерон се надева дека едвај чекате да го видите продолжението на „Avatar“ - ќе му треба секој денар.

Се ближи премиерата на филмот „Avatar: The Way of Water“, а очекувањата за новиот филм се огромни. Оригиналниот филм постигна неверојатен успех во кината, со заработка од 2,9 милијарди долари, поради што и денес, 12 години по неговата премиера, е најуспешниот наслов на сите времиња.

Иако не е позната точната сума од буџетот што му беше на располагање на режисерот Џејмс Камерон за продукцијата на продолжението, тој неодамна за GQ изјави дека снимањето на овој филм било „многу скапо“. Камерон, исто така, откри дека им рекол на Disney и на студиото 20th Century дека продолжението е „најлошиот деловен случај во историјата на филмот“. Режисерот верува дека новиот филм „ќе мора да биде трет или четврти филм со најголема заработка во историјата. Тоа е прагот. Тоа е излегување на нула“.

Remote video URL

Зад првиот дел од франшизата Avatar на листата на филмови со најголема заработка ширум светот стои „Avengers: Endgame“, кој во кината заработи 2,7 милијарди долари. „Titanic“, исто така во режија на Камерон, е на третото место со 2,1 милијарда долари, а потоа  следуваат „Star Wars: The Force Awakens“ (2,07 милијарди долари) и „Avengers: Infinity War“ (2,05 милијарди долари) - ова се единствените пет филмови кои успеале да заработат повеќе од 2 милијарди долари.

Ќе биде многу интересно да се види како публиката ќе го прифати „The Way of Water“, особено ако се земе предвид дека многумина побрзаа во кината да го гледаат првиот дел поради револуционерното 3D искуство во тоа време - 72% од приходот на оригиналниот Avatar беше реализиран на 3D проекции.

„The Way of Water“, кој исто така ќе биде прикажан во 3D, користи неколку најсовремени технологии за снимање филмови, вклучувајќи нови подводни камери, вештачка интелигенција и алгоритми, кои би требало да го направат еден од визуелно највпечатливите филмови некогаш направени.

Премиерата на филмот „Avatar: The Way of Water“ е закажана за 16 декември, а доколку гледачите масовно се соберат во кината, Џејмс Камерон планира да сними уште три продолженија. Доколку тоа се случи, не се сомневаме дека буџетите за овие продолженија ќе бидат исто толку огромни.

реклама

Филм & ТВ

Качер објасни зошто со Витерспун се однесуваа чудно на премиерата

Read more

Џон Клиз ќе снима нови епизоди од серијата Fawlty Towers

Read more

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Read more

Памела Андерсон уште го носи црвениот костим за капење од Baywatch

Read more
 

Сцена

Авторските и издавачките права на Мајкл Џексон се продаваат за неверојатна сума

Читај повеќе
  • play_arrow

Качер објасни зошто со Витерспун се однесуваа чудно на премиерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Санремо: Пејач дивееше на сцена, шутираше цвеќиња и ги тресеше музичарите

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Клиз ќе снима нови епизоди од серијата Fawlty Towers

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Читај повеќе
  • play_arrow

Памела Андерсон уште го носи црвениот костим за капење од Baywatch

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најголеми скандали на Греми наградите

Читај повеќе
  • play_arrow

Твитерџиите пукаат сеир со Бен Афлек на Греми наградите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа спој на The Last of Us и Super Mario?

Читај повеќе