Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Македонската музичка сцена доби нов бенд кој ќе ја промовира рок музиката и тоа на оригинален начин, со свои авторски песни. Веќе ја објавија својата прва нумера со видеозапис.

Групата „Mayday“ брои шест членови. Нивната музика е олдскул рок ен' рол со текст на македонски јазик. Првата нумера која ја објавија заедно со видеоспот се вика „Можам без тебе“.

Remote video URL

„Замислата е да снимаме само авторски песни. Имаме доста материјал за обработка, работиме веќе и на наредните песни кои се средуваат аранжмански. Македонската музичка сцена моментално е замрена, посебно рокот. Нема многу бендови и авторски песни, па пробуваме да придонесеме да се негува и одржува таа музика и кај нас колку што се може“, за Kajgana.com изјави Никола Младеновски, член на бендот кој последен се вкучил во екипата.

Како и секој млад бенд, така и пред „Mayday“ постојат предизвици за да ги оствари своите замисли, да се пробие на мак-сцената.

„Нормално, секој се надева дека би постигнал одреден успех во тоа што го работи. Замислата е да стигнеме до настапи на манифестации како што се ПивоФест, ВиноСкоп, ДФест и нормално да се промовираме ние и нашата музика“, заврши тој.

Фото: Mayday

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

МК сцена

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Read more

Влатко Стефановски: Нас први нè укинаа и последни ќе ни дозволат да работиме

Read more

Прво издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во МКЦ парк

Read more

Објавена првата книга за современа македонска музика на англиски јазик - „Press & Play“ на Ненад Георгиевски

Read more

Сцена

  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе