Новиот шеф на руската армија откри: Еден корпус оди на границата со Финска

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот началник на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов во своето прво јавно обраќање.

 

Путин ја одобри воената реформа во средината на јануари и таа може да се прилагоди за да одговори на заканите за руската безбедност, изјави Герасимов за порталот „Аргументи и факти“.

„Денес тие закани ја вклучуваат желбата на НАТО да се прошири во Финска и Шведска, како и употребата на Украина како средство за водење хибридна војна против нашата земја“, рече Герасимов, кој беше назначен на 11 јануари.

Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО минатата година, по руската инвазија на Украина.

Според новиот воен план на Москва, еден корпус ќе биде испратен во Карелија, република во северозападна Русија која граничи со Финска, создавајќи две воени окрузи, Москва и Ленинград, кои постоеја пред да се спојат во 2010 година за да станат дел од Западниот воен округ. Во Украина ќе бидат испратени уште три моторизирани дивизии, кои ќе бидат дел од комбинираните воени формации во регионите Керсон и Запорожје.

„Главната цел е да се обезбеди заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на нашата земја“, рече Герасимов, додавајќи дека модерна Русија никогаш не била сведок на таков „интензитет на воени непријателства“, принудувајќи ја на офанзивни операции за стабилизирање на ситуацијата.

„Денес нашата земја и нејзините вооружени сили дејствуваат против целиот колектив на Западот“, рече тој.

Во 11-те месеци откако ја нападна Украина, Русија ја менуваше својата воена реторика од операција до „деназификација“ и „демилитаризација“ на соседната земја до прикажување на војната како одбрана од агресивниот Запад.

Киев и западните сојузници велат дека тоа е неиспровоциран акт на агресија, а Западот испраќа сè повеќе тешко оружје во Украина за да ѝ помогне да се спротивстави на руските сили.

Герасимов и Министерството за одбрана се соочија со силни критики за неколку неуспеси на бојното поле и неуспехот на Москва да обезбеди победа во она што Кремљ очекуваше дека ќе биде краткотрајна војна.

Проблемите со мобилизацијата ги призна и минатата есен.

„Системот на мобилизација кај нас не беше целосно приспособен на новите современи економски односи“, рече Герасимов, додавајќи дека „морал сè да поправи во од“.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе