Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Научниците успеаја да направат нови снимки од црната дупка M87 и да ја измерат јачината на нејзиното магнетско поле.

Со помош на телескопи низ светот, здружени за да снимат досега невидени слики од супермасивната црна дупка M87, во момент кога таа во вселената скоро со брзина на светлината исфрла веќе проголтан материјал.

Станува збор за истата црна дупка снимена во 2019 година. Сега научниците додадоа податоци од други телескопи кои го снимиле тој феномен на различни бранови должини и затоа се откриени различни карактеристики на црната дупка, пишува Science Alert.

Remote video URL

Инаку, M87 е активна црна дупка оддалечена околу 55 милиони светлосни години, а која се храни со материјал од прашина и гас кои ја опкружуваат. Направена е снимка на која црната дупка исфрла материјал со брзина на светлината, а млазот од фотографиите се протега околу 5000 светлосни години во вселената.

Резултатите од истражувањето се објавени во The Astrophysical Journal Letters.

Remote video URL
URL
Тагови
реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Вести

И Кинезите слетаа на Марс

Read more

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Read more

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Read more

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе