Од Кочани до Загреб: Каде се произведуваа деловите за Zastava?

Компанијата Zastava automobili конечно згасна во овој век, но едно важно поглавје во нејзината историја заврши на почетокот на 90-тите, кога големиот југословенски пазар и мрежа на добавувачи пропаднаа заедно со државата.

Приказната за автомобилите Zastava на сите им е добро позната, а најважните поглавја може да се опишат во неколку реченици.

Прво, тука е „фиќо“, автомобилот што буквално ја моторизираше Југославија. Речиси подеднакво важен е и Zastava 101, модел кој на многу начини беше на ниво на тогашната европска автомобилска индустрија. Конечно, тука е „југо“, еден од најважните индустриски производи на СФРЈ.

Компанијата Zastava automobili конечно згасна во овој век, но едно важно поглавје во нејзината историја заврши на почетокот на 90-тите, кога големиот југословенски пазар и мрежа на добавувачи пропаднаа заедно со државата.

Како и бродоградбата, така и автомобилската индустрија имаше улога во економијата на СФРЈ. На пример, во случајот со возилата Zastava, имаше голем број добавувачи кои правеа делови за автомобилите.

Ова беше особено видливо на Zastava 101, а потоа и на Yugo и на Florida, кога деловите доаѓаа од сите републики на поранешната држава.

На пример, Jugoplastika ја произведуваше пластичната кабина и облогите на вратите и сегментите на седиштата, RIS Zagreb ги правеше гумените делови, а Munja акумулатори.

Придонес даваше и „11 Октомври“ од Скопје, а фабриката „Руен“ во Кочани произведуваше спојки, FAD Bjelovar исто така беше важен снабдувач, како и Borovo, кој произведуваше гумени патосници.

Предните светла беа Saturnus, а задните светла ги изработи Fadip Bečej, додека инструмент таблата ја испорачуваше Insa Zemun. Приштина произведуваше амортизери за врати, моторите беа DMB, а гумите беа Sava.

Ако се вратиме во 1966 година и времето пред „стокец“ и „југо“, списокот на добавувачи беше нешто потесен. Благодарение на Facebook страницата Oficijalna stranica Zastava 101 foruma ја пренесуваме и таа листа која беше навистина импресивна.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Авто новости

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more
 

Автомобили

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе