Од коронавирусот во светот починаа 3.000 здравствени работници

Б.С.Б.
/ 14.07.2020 / 21:08

Организацијата за човечки права Amnesty International соопшти дека 3.000 здравствени работници починале од последици на COVID-19 низ светот, предупредувајќи на лошите услови за работа во кои работат, ниската плата, долгото работно време и насилството кое го трпат.

Во извештајот на организацијата е наведено дека во Русија починале најголем број од здравствените работници, вкупно 545. Малку помала е бројката во Велика Британија, вкупно 540. Потоа следат САД со 507 починати здравствени работници.

„Пандемијата со COVID-19 се влошува во целиот свет. Апелираме властите сериозно да ги сфатат сите здравствени и други есенцијални работници. Многу е вознемирувачки да видите како властите ги казнуваат работниците кои се незадоволни од условите за работа и на кои им е загрозен животот“, изјави Санита Амбаст од Amnesty International.

Во Бразил починаа 351 здравствен работник, а во Мексико и во други латиноамерикански земји 248.

На социјалните мрежи често може да се видат апели на доктори и медицински сестри кои укажуваат во какви услови работат. Властите се на удар на критики бидејќи не обезбедиле доволно заштитна опрема.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Свет

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Read more

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Read more

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Вести

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе