Од почетокот на ноември цената на нафтата се намали за 14 долари

Од почетокот на месецот цената на нафтата на светскиот пазар бележи постојан пад. Некои од причините се стравувањата поврзани со Кина, но и преговорите за можното ограничување на цената на руската нафта од страна на Европската Унија.

На почетокот на овој месец, на четврти ноември, цената на нафтата од Северното Море – Брент беше 98,57 долари за барел. Во моментов, оваа нафта за декемвриските договори се тргува за 84,60 долари за барел. Во понеделникот цената на нафтата беше само неколку центи над 80 долари за барел.

Сличен пад на цената беше забележан и кај американскиот нафтен индекс WTI. На почетокот на месецот барел од оваа нафта се продаваше за 92,61 долари, а во вторник на 29 ноември се тргуваше за 78,38 долари за барел.

Пад на цената е забележан и кај останатите нафтени индекси. Така, на врвот на цената овој месец, нафтената кошничка на ОПЕК изнесуваше 97,32 долари за барел, а во петокот оваа нафта се тргуваше за 83,8 долари за барел.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе