Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

МИА/КАЈГАНА
/ 13.07.2020 / 09:26

Заштитните маски и ракавици во изминатите неколку месеци во огромни количества се користат за заштита од коронавирусот.

Но, тие, исто така, во огромни количества завршуваат во најмалку седум од поголемите европски реки, изјави портпаролката на еколошката Фондација „Тара“, Роми Хентингер.

„Научниците од лабораториите со кои соработуваме пронашле маски и ракавици на брегот на седум реки при земање примероци во јуни годинава. Тоа загрижува поради натамошниот тек, оти можеме да заклучиме дека други веќе стигнале и во морето“, рече Хентингер за радио France Inter.

Меѓу загадените реки се Темза, Елба, Рајна, Сена, Ебро, Рона, Тибар, Гарона, Лоара и други.

Според стручњаците, маските бргу се разложуваат. Но, во научна експедиција спроведена лани, востановено е присуство на микропластика во огромен дел од водите низ Европа. Тоа е она што долго време не се разградува ни во морето, смета капетанот на пловечката научна мисија, Мартин Ерто. 

Remote video URL
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе