Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Астрономите ѕирнаа во центарот на Млечниот Пат и открија нешто што изгледа како минијатурна спирална галаксија која се врти околу една голема ѕвезда.

Ѕвездата, оддалечена околу 26.000 светлосни години од Земјата и се наоѓа во близина на густиот и правлив галактички центар, е околу 32 пати помасивна од Сонцето и се наоѓа во огромен диск со вртлив гас, познат како „протоѕвезден диск“.

Такви дискови наоѓаме насекаде во универзумот и тие служат како гориво со кое младите ѕвезди еден ден, по милиони години, можат да прераснат во големи, светли сонца.

Но, астрономите никогаш порано не виделе толку чуден диск - минијатурна галаксија која орбитира опасно блиску до центарот на Млечниот Пат.

Како е создаден овој спирален објект?

Решението на мистеријата би можело да се најде во самиот спирален објект, кој е приближно три пати помасивен од Сонцето, пишува Live Science.

Користејќи го телескопот Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) во Чиле, научниците открија дека дискот не се движи на начин што би создал спирален облик. Наместо тоа, напишаа тие, се чини дека дискот буквално се распукал откако се судрил со друго тело - веројатно мистериозен објект со големина на тројно сонце, сè уште видлив во неговата близина.

За да ја тестира оваа хипотеза, тимот пресметал десетина потенцијални орбити за мистериозниот објект, а потоа извршил симулација за да види дали некоја од тие орбити може да го доближи објектот доволно блиску до протоѕвездениот диск за да го изврти во спирална форма.

Тие откриле дека ако објектот следи одредена патека, тој би можел да прелета покрај дискот пред околу 12.000 години, пореметувајќи ја неговата прашина доволно за да ја формира спиралната форма што ја гледаме денес.

Центарот на нашата галаксија можеби е полн со минијатурни спирали

„Договорот помеѓу аналитичките пресметки, нумеричките симулации и набљудувањата на АЛМА обезбедува силен доказ дека спиралните краци на дискот се остатоци од прелетување на друг објект“, рече астрономот Лу Ксинг од Шангајската астрономска опсерваторија.

Покрај обезбедувањето на првите директни слики од протоѕвезден диск во галактичкиот центар, оваа студија покажува дека надворешните објекти можат да ги свиткаат ѕвездените дискови во спирални форми кои вообичаено се гледаат само во галаксиите.

„Бидејќи во центарот на Млечниот Пат има многу повеќе ѕвезди отколку во краците, веројатно е дека овие сценарија се случуваат доста редовно во галактичкиот центар. Тоа значи дека центарот на нашата галаксија можеби е полн со минијатурни спирали“, рекоа научниците.

Илустрацијата на насловот ја прикажува историјата на акрециониот диск и дојдовниот објект. Трите дијаграми кои почнуваат од долниот лев агол се снимки од нумеричка симулација, што го прикажува системот во моментот на судирот, 4000 и 8000 години подоцна. Горната десна слика, што ја сними ALMA, покажува диск со спирали и два објекти кои орбитираат околу него, што одговара на тоа како би изгледал системот 12.000 години по судирот.

Истражувањето A massive Keplerian protostellar disk with flyby-induced spirals in the Central Molecular Zone беше објавено во списанието Nature Astronomy.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Наука

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Read more

Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Read more

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more
 

Гик

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе