Откриени две нови апликации кои крадат лозинки и пари од вашата сметка

Откриени се две нови малициозни апликации кои крадат кориснички акредитиви, пари и криптовалути.

Станува збор за CherryBlos и FakeTrade, кои според сите достапни информации се креација на истите луѓе.

Злонамерниот софтвер го открила безбедносната компанија Trend Micro, а се посочува дека CherryBlos и FakeTrade се скриени во апликациите кои се дистрибуираат преку различни канали, вклучувајќи ги социјалните мрежи, фишинг-страниците и продавницата за апликации на Google Play за Android уреди.

Кога станува збор за CherryBlos, ова не е нов малициозен софтвер и првпат беше забележан во април. Овој малициозен софтвер краде криптовалути со тоа што ја презема контролата врз серверот и го спречува корисникот да ја исклучи тројанизираната апликација.

Откриен е од GPTalk, Happy Miner, Robot999 и SynthNet. Апликацијата SynthNet беше преземена од Play Store околу илјада пати пред да биде пријавена и отстранета.

Злонамерниот софтвер работи со кражба на ингеренциите и криптовалутите со вчитување на лажен кориснички интерфејс на легитимни апликации. Може да користи и OCR (optical character recognition) за извлекување текст од слики и фотографии зачувани на уредот.

FakeTrade е всушност колективно име за 31 апликација, кои исто така беа откриени во Google Play Store.

Апликациите користат теми поврзани со купување или заработка како мамки, поттикнувајќи ги корисниците да гледаат реклами и реклами, да се регистрираат за премиум претплати, но никогаш да не им дозволуваат на корисниците да заработат од виртуелните награди што им се нудат.

Апликациите имаат сличен интерфејс и главно се насочени кон корисници во неколку земји во Азија, Уганда и Мексико. Повеќето апликации беа објавени на Google Play Store помеѓу 2021 и 2022 година.

Апликациите беа отстранети од Play Store по пријавата, но штетата беше направена бидејќи беа преземени од илјадници корисници кои сами ќе треба да ги отстранат од нивните заразени уреди.

Како да се заштитите?

Кога станува збор за малициозни апликации, првата препорака на експертите за безбедност е секогаш да преземате апликации од доверливи и проверени извори. Дури и да се биде на Google Play Store не значи дека апликацијата е целосно безбедна.

Користете програми за управување со лозинка (password manager).

Бидете внимателни со информациите што ги снимате на екранот. Никогаш не треба да бидат лозинки, информации за банкарска сметка и кредитна картичка или какви било други лични податоци.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе