Партијата на Борисов води на изборите во Бугарија

Бугарската партија на десниот центар (ГЕРБ)  на поранешниот премиер Бојко Борисов победи на вчерашните парламентарни избори со околу 24,6 до 25,5 отсто од гласовите, покажуваат излезните анкети на Gallup International и Alpha Research.

Се очекува партијата „Продолжуваме со промени“ (ПП) на реформистиот премиер Кирил Петков, чија коалициска влада падна во јуни, да освои меѓу 18,9 и 19,9 отсто на предвремените избори, четврти за помалку од две години.

Проблем со наоѓање коалициски партнери

Исто како и минатата година, Борисов (63), кој вети дека „ќе донесе стабилност и ќе биде посилен од хаосот“, се очекува да има проблем да најде коалициски партнери меѓу неговите главни ривали кои го обвинуваат дека дозволил да расте корупцијата за време на неговото десетгодишно владеење. кој заврши во 2021 година

Неуспехот да се формира функционална влада ќе ја продолжи политичката нестабилност и ќе ги зголеми шансите Софија да го пропушти целниот датум за приклучување кон еврозоната во 2024 година.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Регион

29 ноември 1945, почна да се одбележува Денот на републиката во СФРЈ

29 ноември 1945, почна да се одбележува Денот на републиката во СФРЈ

Read more

Курти го прифати американскиот предлог за 48-часовно одлагање на казнувањето за таблички

Read more

РТС: Полицијата во Приштина потврди дека од утре ќе казнува за возила со српски таблички

Read more

Пристигна циклонот Фобос: Паднати дрвја во Црна Гора, снежно невреме во Хрватска

Read more
 

Вести

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе
  • play_arrow

Тунџев: Катастарските услуги поскапени за 25 до 30 проценти

Читај повеќе

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Читај повеќе