Песков одговори дали Путин има двојници

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги демантираше информациите дека претседателот Владимир Путин е болен и се насмеа на постојаните гласини дека двојници го покриваат во јавните настапи.

„Сè е во ред со него, ова е апсолутно уште една лажна вест“, рече Песков запрашан за извештајот без извор на руски Telegram, кој го презедоа некои западни медиуми, дека претседателот имал сериозни здравствени проблеми во неделата навечер.

Портпаролот се насмеа како одговор на дополнителното прашање за двојниците и негираше дека Путин има двојници.

„Ова спаѓа во категоријата апсурдни информативни измами, за кои со завидна упорност зборува цела низа медиуми. Тоа предизвикува само насмевка“, рече Песков.

Путин, џудо ентузијаст кој долго време негува имиџ на „човек од акција“, на 7 октомври наполни 71 година. Тој одржува интензивен распоред на состаноци и јавни настапи, од кои многу се телевизиски.

Неговиот неодамнешен распоред вклучуваше посета на Кина минатата недела, со застанувања во два руски града на враќање. Во интервју во 2020 година, Путин ги негираше долгогодишните гласини дека користел двојници, иако рече дека му била понудена можност да ги има во минатото, од безбедносни причини.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Свет

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Read more

Неколку поенти од денешното обраќање на Владимир Путин

Read more

Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

Read more

Следете во живо: Путин се обраќа до нацијата, екрани на отворено поставени низ цела Русија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Дојава за бомба на белградскиот аеродром Никола Тесла

Читај повеќе

Денеска без струја дел од Центар и Горно Нерези

Читај повеќе

Без вода делови од Општина Карпош

Читај повеќе

Времето претежно облачно со врнежи од дожд

Читај повеќе

ДНК: Собравме 80.000 евра за Лео, парите ги предадовме на тетка му

Читај повеќе

Малолетник од Скопје се обидел да убие друг малолетник на паркинг во Чаир

Читај повеќе

Собранието го донесе Законот за спорт

Читај повеќе

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Читај повеќе

„Клинци“ со „Култура Бета“ по вторпат во Europe House Skopje

Читај повеќе