НОВИ ИЗМЕНИ НА КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Во Босна и Херцеговина вчера стапија на сила измените на Кривичниот законик, со кои се пропишува казна до пет години затвор за лицата кои ги негираат воените злосторства и ги величаат нивните сторители.

Одлуката, што на 23 јули ја наметна високиот претставник на меѓународната заедница, Валентин Инцко, беше објавена завчера во Службениот весник на БиХ и автоматски стана валидна денеска.

„Кој јавно ќе одобри, негира, грубо ќе го минимизира или ќе се обиде да го оправда делото геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство утврдено со правосилна пресуда, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години“, стои во измените на Кривичниот законик.

Оние што ќе ги наградуваат осудениците, исто така, ќе одат во затвор

Исто така, се пропишува дека со затворска казна од најмалку три години ќе се казнат лицата кои доделуваат признание, награда, споменик, какво било потсетување или каква било привилегија или слично на лице осудено за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство или назначуваат јавен објект, како што се улица, плоштад , парк, мост, институција, институција, општина или град, населба и маало или слично, или регистрира име на лице осудено за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство, или на кој било начин величи лице осудено со правосилна пресуда осуда за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство.

Веднаш откако Инцко ги изрече овие одлуки, Обвинителството на БиХ потврди дека веднаш ќе формира случај и ќе започне гонење на лица кои ги прекршуваат новите законски одредби.

Највисоките претставници на Република Српска најавија дека нема да се придржуваат кон овие законски одредби, а Парламентот на ентитетот утре треба да го разгледа специјалниот предлог -закон со кој експлицитно ќе се забрани спроведување на наметнатата одлука на високиот претставник. Тие, исто така, планираат да донесат закон со кој ќе се казни до три години затвор за нарушување на угледот на РС и нејзините народи, и ќе се однесуваат на луѓе кои го квалификуваат ентитетот како геноциден ентитет.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Регион

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Read more

Услови за влез во Грција до 1 октомври

Read more

Земјотрес во Албанија почувствуван и во нашата држава

Read more

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид-потврди и за работа од дома

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе