Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Ракот на белите дробови е еден од водечките здравствени проблеми во светот. Ноември е месец за подигање на свеста за ракот на белите дробови, болест за која многумина од нас мислат дека ги знаеме клучните причини и симптоми.

Сепак, вистината е дека сè уште има многу заблуди во кои веруваме, вклучувајќи го и митот дека ракот на белите дробови ги погодува само пушачите.

Мит: Ракот на белите дробови ги погодува само постарите лица

Според пулмологот Џон Костело од клиниката Мајо, ракот на белите дробови е почест кај постарите луѓе. Просечната возраст на дијагнозата е 70 години.

„Тоа не значи дека ќе го добиете само ако сте стари. Повеќето луѓе развиваат рак на белите дробови во 60-тите и 70-тите години, по многу години пушење, но повремено се дијагностицира кај помлади луѓе, во нивните 20-ти и 30-ти години“, предупреди тој.

Мит: Само пушењето предизвикува рак на белите дробови

Иако пушењето може да ги зголеми шансите за развој на рак на белите дробови, тоа не е единствената причина.

„Пушењето е причина за повеќето видови на рак на белите дробови и најголем фактор на ризик, но околу 10 отсто од луѓето кои заболуваат од рак на белите дробови никогаш не пушеле“, објаснува медицинската сестра Лиза Жак.

Костело додава: „Постојат канцери на белите дробови кои се генетски и можеби не се поврзани со пушењето, како и оние предизвикани од изложеност на супстанции како што се азбест и радон и пасивен чад, иако овие случаи се релативно ретки“.

Мит: Оштетувањето на белите дробови предизвикано од пушењето е неповратно

Откажувањето од пушењето може да го намали ризикот од развој на рак на белите дробови, но лекарите велат дека е многу подобро воопшто да не почнете со пушење.

Мит: Ракот на белите дробови секогаш е фатален

Дијагнозата на рак на белите дробови не значи сигурна смрт, но е сериозна. Според д-р Костело, ракот на белите дробови има 60 отсто стапка на петгодишно преживување.

„Ако се раширил низ телото за време на дијагнозата, стапката на преживување е само осум проценти“, вели тој.

Затоа, доколку ве загрижува постојаната кашлица, посетете лекар и прегледајте се што е можно поскоро бидејќи раната дијагноза е многу важна за излекување.

Мит: Жените не треба да се грижат за ракот на белите дробови толку многу како за другите видови на рак

Мажите имаат поголема веројатност да заболат од рак отколку жените, но таа процентуална разлика е речиси занемарлива (52 наспроти 48 проценти).

„Ракот на белите дробови е сè поголем проблем кај жените, бидејќи тие ги достигнаа мажите во однос на навиките за пушење, па затоа се изложени на ризик“, вели Костело.

Значи, без разлика дали пушите или не, внимавајте на симптомите на рак на белите дробови, како што се кашлица која трае подолго од две или три недели, повторливи инфекции на градниот кош, отежнато дишење или болки во дишењето и посетете го вашиот општ лекар ако имате каква било загриженост.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Здравје

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Read more

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Read more

Како кивито делува во борбата со запек?

Read more

Пет јасни знаци дека мора итно да почнете со слабеење бидејќи ви е загрозено здравјето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе