Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Постојат навики во домаќинството што повеќето луѓе ги прават свесно или несвесно, а некои од нив можат да влијаат на пријатната атмосфера, како и на финансиската состојба.

Ова се навики на кои треба да обрнете посебно внимание, ако сакате мир и просперитет во вашата куќа, како и изобилство на финансиско ниво.

Ако го уредувате вашиот дом според принципите на фенг шиу, енергијата ќе биде позитивна, а деловната и финансиска состојба исто така може да се подобри.

Затворајте ја вратата од бањата

Многу луѓе свесно или несвесно ја оставаат вратата од бањата отворена, но според верувањето во фенг шуи, оваа навика може да предизвика финансиски потешкотии.

Имено, во бањата секогаш има одредена влажност, а доколку ја оставите вратата отворена, парите симболично ќе ви се лизгаат низ прстите.

Не одгледувајте растенија што имаат трње

Според фенг шуи, растенијата што имаат трње привлекуваат неповолни настани и можат да го нарушат мирот во домот.

Не чувајте лекови во кујната

Ако чувате лекови во кујната, препорачливо е да ги преместите на друго место или во друга просторија како што е дневната или спалната соба, бидејќи чувањето лекови во кујната наводно носи лоша среќа.

Исцртани ѕидови

Родителите со мали деца најчесто се соочуваат со чкртаници по ѕидовите. Но, според фенг шуи, чкртаните ѕидови ја спречуваат енергијата на парите.

Важно е каде ја чувате метлата

Ако чувате метла во покрај предмети што се вредни, тоа ќе предизвика лоши финансии. Затоа, метлата треба да се чува на друго место, или вредните предмети треба да се чуваат што е можно подалеку од метлата.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Живот

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Read more

Декорации за сечиј вкус: 3 прекрасни растенија што се садат во октомври

Read more

Фигурина на слон во домот и други извори на среќа

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе