Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Повеќето од нас сакаат да се напијат барем една шолја кафе дневно, но една нова голема студија покажа дека прекумерната потрошувачка на кафе може да го намали обемот на мозокот и на долг рок може да го зголеми ризикот од развој на болести како што е деменција.

Студијата опфатила 17.702 луѓе на возраст од 37 до 73 години, а истражувачите проучувале голем број работи кај испитаниците, вклучувајќи и некои животни навики, како што е пиењето кафе.

Резултатите од студијата укажуваат дека луѓето кои пиеле шест или повеќе шолји кафе имаат 53 проценти поголеми шанси за развој на деменција отколку луѓето кои пијат една или две шолји кафе дневно.

„Кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот. Меѓутоа, бидејќи глобалната потрошувачка е повеќе од девет милијарди килограми годишно, клучно е да ги разбереме сите можни импликации врз здравјето“, рече епидемиологот Кити Фам од Универзитетот во Јужна Австралија.

„Ова е најсеопфатната студија за врските помеѓу кафето, волуменот на мозокот, ризикот од деменција и ризикот од мозочен удар“, додаде таа.

Повеќе од шест шолји кафе дневно може да имаат негативен ефект врз мозокот

„Земајќи ги предвид сите можни пермутации, откривме дека поголемата потрошувачка на кафе е значително поврзана со намален волумен на мозокот - во основа, пиењето повеќе од шест шолји кафе дневно може да ве изложи на ризик од развој на мозочни заболувања како што се деменција и мозочен удар“, вели Фам.

Епидемиологот Елина Хипанен од Универзитетот во Јужна Австралија наведува дека просечната дневна „потрошувачка“ на кафе е помеѓу една и две шолји кафе со стандардна големина, пренесува Science alert. Таа наведува дека неколку шолји кафе дневно генерално не треба да претставуваат проблем.

„Но, ако забележите дека сте почнале да пиете шест или повеќе шолји кафе дневно, треба да размислите дали навистина ви треба таа дополнителна шолја кафе“, истакнува Хипанен.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Здравје

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Read more

Топ 3 најздрави есенски намирници

Read more

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Read more

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе