Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Руските сили од летото безмилосно се борат за Бахмут, обидувајќи се да го освојат, но не успеваат, додека битката всушност се води за град кој во голема мера е уништен.

Борбите се интензивираа во последниве недели, добивајќи симболично значење за руските функционери кои се обидуваат да го освојат градот по серијата понижувачки порази, повлекувајќи се од Харковската област (на североисток) во септември и Херсон (на југ) во ноември.

Неодамна, силите на Москва постигнаа одреден напредок во насока на Бахмут, објавувајќи дека ги зазеле предградијата. Но, се чини дека тие не можат да го освојат градот, во кој живее речиси половина од неговото предвоено население од 70.000, соопштија украинските власти.

Со доаѓањето на зимата, многу аналитичари проценуваат дека сегашната линија на фронтот ќе се стабилизира, по неколкунеделниот напредок на Украина на североисток и југ.

Во битката за Бахмут, на руската армија сега ѝ помагаат платеници од групата Вагнер, меѓу кои има затвореници на кои им е ветена намалена казна доколку се борат во Украина, и цивилна резервна единица мобилизирана во септември.

Стратегијата се повторува: артилерија го бомбардира градот, уништувајќи ја инфраструктурата со надеж дека цивилите и украинските војници ќе се повлечат.

Некои набљудувачи сметаат дека битката за Бахмут првенствено сведочи за желбата на Москва конечно да извојува воена победа по неколкумесечни порази против украинската армија опремена со западно оружје.

„Руската команда сака да го контролира целиот регион Донецк, а Бахмут е главната порта кон Славјанск и Краматорск“, изјави за AFP Мајкл Кофман, директор за руска политика во американскиот тинк-тенк CNA, два важни града во Донбас.

Водачот на групата на Вагнер, озлогласениот трговец со оружје Евгениј Пригожин, сака уште повеќе: „Мораме да ја уништиме украинската војска во кланицата Бахмут“.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе