Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Нова платформа за соларна енергија го менува начинот на размислување за обновливата енергија и би можела да придонесе во процесот на напуштање на фосилните горива.

Соларната фарма наречена Демонстратор неодамна во Холандија се влечеше низводно низ река за да се симулира влијанието на водата и ветерот на отворено море, а рзултатите се одлични.

Иако идеални локации за платформата би биле градовите и островите околу екваторот каде што има помалку ветар, наредната верзија на Демонстратор ќе може да издржи и урагани кои се формираат околу Бермудите и Флорида.

Платформата е дизајнирана од компанијата SolarDuck и би можела да ги напојува градовите ширум екваторот каде сонцето е константно, а има слаб ветер, па неговото искористување е непрактично. Соларната енергија е далеку најевтина метода за производство на обновлива енергија во Сончевиот појас.

Следната верзија на платформата Демонстратор ќе биде 13 пати поголема од постоечката и треба да биде значително поиздржлива.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Наука

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Read more

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Read more

Колку тежат сите SARS-CoV-2 вируси во светот?

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе