ВО ФАЗА НА ТЕСТИРАЊЕ

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Индонезија произведе борбено возило кое може да плови и да лебди во вода, како и да пука како тенк.

Станува збор за хибридно борбено возило наменето за одбрана, кое се вика Tank Boat. Ова возило може да помине 965 километри со едно полнење на резервоарот за гориво, што е идеално за одбрана на островите што ја сочинуваат Индонезија. Покрај тоа, возилото може да пренесе повеќе од еден вод индонезиски маринци.

Tank Boat веќе е во фаза на тестирање и ако се покаже добро, Министерството за одбрана ќе купи повеќе примероци од компанијата PT Lundin.

Remote video URL

Земјата се бори против организираниот криминал, а криминалците ги користат бројните острови за напади и скривалишта. Сепак, ваквите возила ќе овозможат брза транспорт на армијата од остров на остров, како и истоварање на брегот.

Tank Boat е долг 18 метри и широк 6,4 метри, придвижуван од два мотори MAN со по 1.200 КС, како и два водени млазници. Максималната брзина е до 75 км/ч. Тој е добро опремен со оружје, а војниците можат да понесат многу оружје со себе. Топот „ Cockerill од 105 мм испалува противтенковски и високоексплозивни гранати.

Индонезија изгуби подморница во април. Остатоците од подморницата се појавија на површината на морето по обемното пребарување. Индонезиските власти тврдат дека германската подморница Nangalla-402 била во одлична состојба пред несреќата.

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Чек дис аут

Траги од древни цивилизации на Земјата

Read more

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Read more

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more
 

Магазин

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Читај повеќе

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

„Иднината е одржлива“ – ревија на студентите по моден дизајн на ТМФ

Читај повеќе