Почина негативецот познат по улогите во „Mad Max“

Британско-австралискиот актер Хју Киз Бирн почина на 74-годишна возраст. Во текот на кариерата сними над 50 серии и филмови, а во историјата замина запомнат како култен негативец во „Mad Max“ франшизата.

Во далечната 1979 година, во првиот дистописки трилер на Џорџ Милер, тогаш 33-годишниот Бирн ја толкуваше улогата на морничав лидер на мото банда.

Remote video URL

Обожавателите на „Mad Max“ беа одушевени кога го препознаа во 2015 година како страшниот Џо во „Mad Max: Fury Road“, последното продолжение на блокбастерот.

Remote video URL

Од починатиот актер се простија многу колеги со кои соработуваше низ годините. Тоа го направи и Шарлиз Терон, која во последниот „Mad Max“ филм ја толкуваше улогата на Фјуриоса.

„Почивај во мир, Хју. Чудесно е како беше способен толку добро да играш негативци кога беше толку прекрасна душа. Многу ќе ни недостигаш на сите“, напиша актерката, покрај фотографија од филмскиот сет.

URL
Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Филм & ТВ

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Read more

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Читај повеќе

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе