Полициски час од полноќ до 4 часот наутро, дел од ковид-центрите затворени

Од вечер на полноќ стартува скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Со одлука на Владата во вторникот, рестриктивните мерки се олабавуваат до 18 мај.

Работното време на угостителските објекти е продолжено до 23:30 часот, но тие и понатаму ќе бидат отворени само на летните тераси, а исклучок од ова ограничување се угостителските објекти на Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св.Апостол Павле“ во Охрид, како и делот за исхрана во хотелите, мотелите, хостелите и пансионите за лицата кои се сместени во овие објекти.

Од вчера со работа започнаа и вежбалните, фитнес клубовите, спортските центри, салите за вежбање и игротеките, но во овие објекти е задолжително почитување на протоколите за работа. Се дозволува и организирање на инвент настани, но за нив, ќе важат истите протоколи од претходно, односно до 30 проценти исполнетост на капацитетите во внатрешноста на објектите и до 50 проценти исполнетост на отворен простор. Спортските настани и понатаму ќе се организираат без физичко присуство на публика.

Како дел од олабавувањето на мерките е и укинувањето на забраната за користење на годишни одмори за здравствените работници и зголемувањето на бројот на деца во градинките. Согласно одлуката на Владата, дозволено е бројот на деца во воспитните групи до две години да се зголеми на 15, а кај воспитните групи од 2 до 6 години на 20 деца.

Предлогот за олабавување на мерките во понеделникот го донесе Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, односно намалениот број на новозаразени и ослободувањето на поголем дел од болничките капацитети.

Поради намалениот број пациенти со COVID-19 од вчера изутрина се затворени ковид – центрите во неколку клиники во Скопје и дел од капацитетите за ковид пациенти во болниците во другите градови. Затворени се ковид – центрите на клиниките за кардиологија, за ОРЛ, за очни болести и Институтот за физикална терапија.

Од почетокот на неделава без ковид – пациенти се и Клиниките за урологија и Пластична хирургија кои веќе почнаа со редовен хируршки програм. Во петок ќе се затвори и ковид – центарот на Клиниката за трауматологија при ТОАРИЛУЦ, а од понеделник Клиниката за ортопедија и Клиниката за трауматологија почнуваат со редовен хируршки програм, соопшти вчера Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 649 пациенти со COVID-19 и има околу 900 празни болнички кревети во ковид – центрите.

Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 150 нови случаи со COVID-19. Пријавени се вкупно 16 починати пациенти, од кои најмладиот е 50-годишен скопјанец. Регистрирани се и 487 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 154.372, бројката на оздравени пациенти е 139.266, на починати е 5.151, а бројот на активни случаи изнесува 9.955.

Вакцинацијата, како што вчера соопшти Министерството за здравство, се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација, велат, секојдневно се зголемува, а досега 318.793 граѓани изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk.

На граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје“ вчера пристигнаа и шест илјади дози вакцини против COVID-19, донација од Владата на Република Унгарија. Донацијата ја примија министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Овие вакцини ќе бидат наменети за имунизација на припадниците на МВР, поточно за Граничната полиција, која согласно надлежностите и обврските е во поголема мерка изложена на предизвиците од актуелната глобална пандемија со COVID-19.

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Македонија

Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Read more

Четири нови случаи со COVID-19, еден починат и 68 оздравени пациенти

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Активни 416 случаи со COVID-19, вакцинирани 274.710 граѓани

Read more
 

Вести

Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Читај повеќе

Четири нови случаи со COVID-19, еден починат и 68 оздравени пациенти

Читај повеќе

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Читај повеќе

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Читај повеќе

Санкционирани 194 мотоциклисти

Читај повеќе

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Читај повеќе

Активни 416 случаи со COVID-19, вакцинирани 274.710 граѓани

Читај повеќе

На граничниот премин Табановце се чека по 40 минути

Читај повеќе

Oблачно и врнежливо време, попладне со грмежи и ветер

Читај повеќе