Полска предложи Русија да биде исклучена од Г20

Полска денеска соопшти дека им предложила на американските претставници Русија да биде исклучена од групата Г20 големи светски економии и дека тој предлог добил позитивен одговор.

Полскиот министер за економски развој и технологија Пјотр Новак во изјава рече дека за тоа се разговарало на состаноците одржани во Вашингтон минатата недела.

„За време на состаноците со, меѓу другите, американскиот секретар за трговија Џина Рајмондо, дадовме предлог Русија да се исклучи од Г20, што наиде на позитивен одговор и одобрување, а прашањето треба да му се предаде на претседателот Џозеф Бајден“, изјави Новак пред новинарите во Варшава.

Засега нема одговор од американското Министерство за трговија.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Свет

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Read more

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more
 

Вести

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Читај повеќе
  • play_arrow

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Читај повеќе

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе