Г20

Путин ќе се приклучи на самитот на Г20 следната недела, но онлајн

Рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на самитот на Г20 следната недела свикан од индиското претседателство на групата што ги претставува главните светски економии, објави руската државна телевизија.
Read more

Путин: На Русија ѝ оди подобро од повеќето Г20 земји

Стабилноста на економијата се должи на напорите на владата и бизнисот, рече претседателот.
Read more

По низата несогласувања, Лавров ја напушти седницата на Г20

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го напушти министерскиот состанок на Групата Г20 додека германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок од говорницата ја критикуваше Москва поради војната во Украина.
Read more

Полска предложи Русија да биде исклучена од Г20

Полска денеска соопшти дека им предложила на американските претставници Русија да биде исклучена од групата Г20 големи светски економии и дека тој предлог добил позитивен одговор.
Read more
play_arrow

Историски договор на Г20 за државниот долг на сиромашните држави

Земјите од групата 20 најразвиени економии во светот за првпат постигнаа договор за заедничка рамка за преструктуирање на државните долгови, проценувајќи дека кризата со коронавирусот им отежнува на некои сиромашни земји да ги подмират сво
Read more

Светска банка бара од Г20 да ги намали долговите на најсиромашните земји

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, ги повика земјите од Г20 да разговараат за намалување на долговите на најсиромашните земји со цел да се минимизираат економските влијанија на пандемијата на коронавирусот.
Read more
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more