Путин ќе се приклучи на самитот на Г20 следната недела, но онлајн

Макфакс
/ 20.11.2023 / 11:22

Рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на самитот на Г20 следната недела свикан од индиското претседателство на групата што ги претставува главните светски економии, објави руската државна телевизија.

Путин ќе одржи директни разговори со западните лидери за првпат по неколку месеци за време на онлајн самитот свикан од индискиот претседател Нарендра Моди за в среда, се вели во извештајот.

Русија на самитот на Г20 во Њу Делхи на почетокот на септември беше претставена од министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

Западните членки на Г20 се обидоа да ја изолираат Русија од инвазијата на Украина минатиот февруари и воведоа санкции за извозот на руски суровини, иако тоа имаше мало влијание врз руската политика.

Индија на крајот на овој месец му го предава на Бразил претседавањето со Г20.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Свет

Европскиот парламент остана без пратеници Роми

Read more

Страшна глетка: 28 луѓе висат надолу откако се заглавија во забавен парк во САД

Read more

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Read more

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Read more
 

Вести

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Читај повеќе

Дете искасано од улично куче во Долно Лисиче

Читај повеќе

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Читај повеќе

Украс во Владата ќе биде и портрет од техничкиот премиер во заминување - Талат Џафери

Читај повеќе

Европскиот парламент остана без пратеници Роми

Читај повеќе
  • play_arrow

Страшна глетка: 28 луѓе висат надолу откако се заглавија во забавен парк во САД

Читај повеќе

Сончево и топло со температури до 35 степени

Читај повеќе

Без вода дел од Општина Карпош

Читај повеќе

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе