Потврдена рекордно висока температура на Арктикот

Климатските промени го земаат данокот.

Температурен рекорд на Арктикот од повеќе од 38 степени Целзиусови е забележан минатата година во сибирскиот град Верхојанск за време на продолжен топлотен бран што ја зголеми загриженоста за интензитетот на глобалното затоплување, потврди Светската метеоролошка организација (СМО).

Верхојанск, каде што на 20 јуни 2020 година беше забележана рекордно висока температура, се наоѓа на 115 километри северно од Арктичкиот Круг, регион кој се загрева двојно побрзо од глобалниот просек.

Температурни екстреми

Екстремните горештини придонесоа за ширење на пожарите во шумите и тундрата во северна Русија. Во исто време, тие предизвикаа пожари и поплави, како и рекордни емисии на јаглерод диоксид.

„Можно е, навистина многу веројатно, во иднина да има повисоки температурни екстреми во регионот на Арктикот“, се вели во соопштението на Светската метеоролошка организација (СМО).

Во оваа област, агенцијата на ОН досега има спроведено рекорден број студии за временските екстреми, имајќи предвид дека климатските промени поттикнуваат бури и невидени високи температури.

Бидејќи податоците за влијанието на климатските промени врз арктичкиот регион се нова категорија, тие требаше да се проверат и споредат со другите постоечки податоци како дел од процесот кој вклучува голема мрежа на волонтери.

Нова категорија

Забележаниот температурен рекорд сега е вклучен во официјалните документи на Светскиот архив за временски и климатски екстреми, еден вид Гинисова книга на рекорди за временските услови, во која, на пример, се запишуваат податоци за најсилниот град и најдолгата молња.

Светската метеоролошка агенција претходно воведе нова категорија за регионот на Антарктикот, а по поднесувањето на апликацијата во 2020 година воведе и нова категорија за Арктикот. Во соопштението на агенцијата се наведува дека 2020 година била една од трите најтопли години во историјата на мерењата.

Во исто време, комитетот на СМО ги испитува другите потенцијално рекордни температури, како онаа забележана во 2020 година во Долината на смртта во Калифорнија и температурата од 48,8 степени Целзиусови измерена на 11 август 2021 година, недалеку од сицилијанскиот град Сиракуза.

Сѐ уште станува збор за неофицијален нов рекорд за Италија, но и за цела Европа.

реклама

Вести

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Read more

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Read more

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Read more

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Read more
 

Гик

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Читај повеќе

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Читај повеќе

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Читај повеќе

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Читај повеќе

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе