Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Билјана Стефановска- Богоеска
/ 31.05.2020 / 21:33

Објавен е вториот роман на младиот македонски писател Анде Јанков.  Книгата „Виенски гамбит“, во издание на „Антолог“, поради ситуацијата со коронавирусот беше промовирана онлајн.

Станува збор за роман со крими елементи чие дејство се случува во Виена. Авторот одлично ја доловува убавината на овој град градејќи низа контрасти со опасностите што демнат во него. Читателот добива одлична претстава за тоа како нештата изгледаат, како ликовите се чувствуваат, што мислат и како реагираат. Од една страна ќе уживате во описите на градбите, улиците и интересните податоци за градот, додека истовремено ќе бидете во исчекување да дознаете што повеќе за заплетканите ликови.

Кога станува збор за нив, вниманието веднаш ќе го насочите кон симпатичниот инспектор Виктор Николов, Македонец кој е во посета на својот брат кој живее во Виена. Посетата добива неочекуван пресврт поради убиство во кое е осомничен токму неговиот брат Даниел. Виктор ќе соработува во истрагата за убиството заедно со виенската колешка Карен Фишер, за која уште при првата средба ќе почувствува физичка привлечност. Но, тоа нека не ве залажува. И покрај напнатоста меѓу нив, и двајцата ќе се потрудат да откријат дали Даниел е вистинскиот убиец.

Овој трилер роман ќе ве држи во неизвесност до крај, бидејќи дејството е постојано напнато и разделено во периоди. Некои работи ги дознаваме преку ретроспектива на дневникот на убиената Весна, а некои преку истрагата, но секое поглавје носи нова трага за мистериозното убиство. Зошто некој би ја убил младата Македонка која работела и живеела во богато виенско семејство како дадилка? Дали станува збор за грабеж или убиство од страст? Или нешто друго?

Јанков има извонреден стил на пишување со силно чувство за простор, носејќи го читателот на патување во кое акцентот е поставен на интересна и возбудлива приказна која е совршено исткаена. „Виенски гамбит“ опфаќа повеќе теми како прељуба, миграција, желба за успех, љубов, дрога.

Главните ликови се исткаени и преку мала доза на саркастичен хумор, Јанков му дава слобода на жанрот и внесува свежина на тој начин што си поигрува со очекувањата на читателот. Еден мал детаљ може многу да значи во крими романите, па Јанков тоа го прави вешто и суптилно, наведувајќи го читателот желно да го очекува исходот од истрагата и разоткривањето на убиецот.

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Книги

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Предлог за читање: „Со затворени очи“ – Џош Малерман

Read more

Парите од продажбата на „Карантински приказни“ ќе бидат донирани на Клинички центар Скопје

Read more

70 наслови на македонски автори на попуст во „Или-Или“

Read more

Магазин

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Читај повеќе