Предупредувачко видео: Зошто не треба да гледате во мобилниот додека возите?

Пишување порака додека возите е еднакво на возење со затворени очи цели 6 секунди за кои возило со брзина од 60 км/ч поминува 100 метри.

Речиси на секој возач му се има случено да го сврти вниманието кон мобилниот телефон додека вози, но тие неколку секунди невнимание може да бидат опасни, па и фатални.

Судејќи по описот наведен во објавата на ова видео, се работи за типичен пример за тоа што се случува кога не ги држите очите на патот, односно гледате во мобилниот. Снимателот го видел возачот на камионетот дека гледа во мобилниот наместо на патот и со голема брзина удира во возилото пред него, предизвикувајќи верижен судар.

Опасноста е иста без разлика дали читате или пишувате порака, проверувате нотификација или обавувате друга активност на вашиот смартфон додека возите.

Ваквите слики е тешко да се гледаат, а уште потешко да се доживеат. Од РСБСП советуваат следен пат кога ќе го слушнете звукот за нова порака, да се сетите на овие 5 причини поради кои ќе одолеете да не одговорите:

  • Можноста за сообраќајна незгода е 23 пати поголема доколку пишувате кога возите.
  • Пишувањето порака ја намалува реакцијата за запирање на возилото за 18%, а ја зголемува можноста за предизвикување сообраќајна незгода за 6 пати.
  • Пишување порака додека возите е еднакво на возење со затворени очи цели 6 секунди за кои возило со брзина од 60 км/ч поминува 100 метри.

  • Одвлеченото внимание е опасност и за возачите и за патниците, но и за пешаците, велосипедистите, моторциклистите.... безбедното тргање на погледот од патот трае само 2 секунди!
  • Ако е итно и неодложно – запрете го возилото. Ова ќе ви одземе една минута, но ќе ви го спаси целиот живот.
  • Иако е тешко да се оддолее на предизвикот да одговорите на телефонски повик додека возите, сепак, пред да го направите тоа, размислете уште еднаш, дали вреди да го ризикувате животот тие неколку секунди и да доведете нечиј живот во опасност или ќе почекате па ќе го направите тоа кога ќе имате вистинска можност.
реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе