Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Корисниците на Windows 10 кои имаат инсталирано Microsoft Office апликации на нивните компјутери, мора веднаш да го ажурираат својот софтвер бидејќи е откриен нов вирус што може да го компромитира компјутерот.

Корисниците на Windows 10 се поканети да ги преземат најновите безбедносни ажурирања следејќи ги чекорите. Предупредувањето доаѓа откако беше откриена голема безбедносна закана што може да ги остави фановите на овој оперативен систем во опасност од сериозни сајбер напади.

Новата ранливост, што ја откри тим на Check Point Research, влијае на сите производи во пакетите Microsoft Office вклучувајќи ги и Excel, Outlook и Office. Доколку се користи, преку едноставен малициозен софтвер, на хакерите може да им се овозможи пристап до виталните делови на компјутерот и личните податоци на жртвата. CPR вели дека, со оглед на тоа што целиот пакет Office може да чита датотеки во Excel, ова ја проширува потенцијалната деструктивна моќ на таквата закана, дозволувајќи таков напад да се изврши на речиси секој канцелариски софтвер, вклучувајќи ги Word, Outlook и други.

За среќа, проблемот сега е решен откако CPR ги откри своите наоди од истражувањето пред Microsoft. Сите ранливости сега се блокирани, како дел од безбедносниот patch на Microsoft, затоа е од голема важност корисниците на Windows 10 да бидат сигурни дека нивните компјутери се целосно ажурирани со најновиот софтвер.

Еве ги ажурирањата што треба да ги инсталирате за да бидете сигурни дека вашиот компјутер е безбеден

CVE-2021-31174 • CVE-2021-31178 • CVE-2021-31179 • CVE-2021-31939.

Ако сте загрижени за оваа нова ранливост, еве како да го ажурирате вашиот компјутер.

  1. Изберете го копчето Start и потоа изберете Поставки> Ажурирање и безбедност> Wiindows Update.
  2. Ако сакате рачно да проверите дали има ажурирања, изберете Check for updates.
  3. Изберете Напредни опции, а потоа во полето Избери како се инсталирани ажурирањата, изберете Автоматски (препорачано).
Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе