Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Продажбата на автомобили во Европа доживеа неверојатен пад од 76% во април во споредба со истиот месец лани.

Со оваа информација најдобро може да се илустрира неверојатниот предизвик пред кој е исправена оваа важна индустриска гранка.

„Со оглед на тоа дека повеќето автосалони во ЕУ беа затворени најмалку еден месец, бројот на нови продадени автомобили е намален од 1.143.046 во април, 2019 година на само 270.682 возила изминатиот април“, соопшти индустриското тело на европската федерација ACEA.

Во Шпанија и Италија, земјите кои најтешко беа погодени од пандемијата, продажбата опаднала за повеќе од 97%, што е точка од која некои производители нема да можат да се вратат без загуби, отпуштања е реструктурирања.

Велика Британија забележа пад на продажбата од околу 70%.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Авто новости

Kia го освежи моделот Picanto

Read more

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Автомобили

  • filter

Kia го освежи моделот Picanto

Читај повеќе
  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе