Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Овогодинешната Недела на италијанскиот јазик ќе започне в понеденик, а низ книжарниците ќе има и промоција на книгите од италијански автори.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Италијанската амбасада во земјава денеска информираше дека од 18 октомври (понеделник) ќе се одржи традиционалната Недела на италијанскиот јазик.

Покрај прикажувањето на италијански филмови и предавања со онлајн вклучување на професори од Италија, годинава на задоволство на љубителите на пишаниот збор низ македонските книжарници ќе има промоција на достапните дела од италијански автори преведени на македонски јазик.

Како што информира Амбасадата, книжарници кои се вклучиле во акцијата се Култура, Матица, ТРИ, Академска Книга, Литература и Или Или.

Со секоја купена книга следува и подарок изненадување.

Тагови
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Култура

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more

Македонската Помпеја: Откриени агора, мермерна биста и артефакти во Стибера

Read more

Изложба на илустрации „Блаже Конески - поезија и кратка проза“

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе