Пронајдени остатоци од нов човечки вид што ја менува приказната за еволуцијата

Кинески истражувачи открија фосил од череп којшто би можел да припаѓа на целосно нов вид луѓе, што потенцијално би можело да ги промени погледите на научниците за тоа како еволуирал нашиот вид.

Научници објавија дека череп, стар најмалку 146.000, години лежел сокриен во напуштен бунар во Кина цели 88 години, каде бил оставен од работник којшто го открил во 1933 година во текот на градежни работи.

Тој го сокрил черепот на дното на семеен бунар, а пред да почине тајната им ја открил на најблиските од семејството. Така на крајот черепот стигнал во рацете на научниците.

Истражувачите новиот вид го нарекоа Хомо лонги или „човек змеј“ по подрачјето околу реката Лонги (Змеј) на североистокот на Кина, каде е и откриен. Резултатите од истражувањето се објавени во списанието The Innovation.

Еден од главните британски експерти за човечката еволуција, професор Кристофер Стрингер од Природно-научниот музеј во Лондон и еден од авторите на два од три труда за Човекот змеј, беше дел од истражувачкиот тим и смета дека ова откритие е едно од најважните досега.

„Ја пронајдовме нашата изгубена сестринска лоза“, вели Сијун Ни, еден од авторите на студијата и палеоантрополог од Кинеската академија на науки.

Черепот му припаѓал на Хомо лонги, прилично висок возрасен човек. Научниците тврдат дека имал рамни образи и широка уста. Од черепот недостига долната вилица, а според горната вилица научниците сметаат дека немал изразена брада. Мозокот му бил околу 7% поголем од мозокот на денешните луѓе.

Научниците веруваат дека човекот Змеј имал силна физичка сима, но малку се знае за тоа како живеел бидејќи не се пронајдени други предмети кои му припаѓаат.

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе