Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Изградбата на тунел за бродови во вредност од 325 милиони долари треба да започне наскоро во западните краишта на Норвешка.

Финансирањето за овој многу важен проект се очекува да биде одобрено наскоро.

Норвешката крајбрежна служба (Kystverket) предложи тендерската постапка да заврши оваа година и изградбата да започне следната година. Планот е тунелот да биде пуштен во функција во 2025 или 2026 година.

Тунелот ќе биде долг 1,7 километри и доволно голем за да може низ него да се движат товарни и други поголеми бродови. Сепак, нема да биде можно крстосувачките бродови да патуваат низ тунелот затоа што се преголеми.

Безбедноста беше првиот приоритет за дизајнерите на тунелот. Во претходните сто години се разгледуваше можноста за изградба на тунел, со цел да се заобиколи движењето низ областа Стад која е изложена на ветрови и океански струи, што го прави пловењето многу опасно.

Според норвешката регионална администрација, Викинзите ги превезувале пловните објекти преку копно за да не мораат да пловат по Стад. Во оваа морска област, неповолните услови за пловење може да траат и по неколку дена.

Важноста на изградбата на тунелот ја покажуваат и податоците на една бродска компанија дека 20 проценти од бродовите доцнат поради проблеми во споменатата морска област.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Read more

Архитектура

Архитектура на иднината: Како треба да изгледа една „зелена“ зграда?

Read more

Во Египет ќе се гради новата највисока зграда во светот

Read more

Најскапите градежни грешки на светот

Read more

Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе