Пристигнува во Европа

Првиот електричен автомобил на Subaru ќе биде SUV

Првиот електричен автомобил на Subaru ќе биде SUV модел кој ќе се продава на европскиот пазар под називот Solterra.

Возилото е базирано на електричната платформа e-TNGA која заеднички ја развија Subaru и Toyota. Името Solterra е симболично и е комбинација од латинските зборови за „сонце” и „земја” за да се оддаде почест на мајката природа и дополнително да се промовира соживотот со неа.

Oваа платформа е развиена за да биде прилагодлива и да може да овозможи производство на возила со различни големини, да може да се користи за возила со преден и заден погон и да биде компатибилна со батерии со разни големини. 

Техничките детали се уште мистерија, а Solterra ќе пристигне на европскиот пазар наредната година.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Авто новости

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Read more

Dacia го претстави освежениот Duster

Read more

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Read more

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави освежениот Duster

Читај повеќе

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Читај повеќе

Легендарната Toyota Supra од „Fast and Furious” продадена за 550.000 долари

Читај повеќе

Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Читај повеќе
  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Читај повеќе