Путин побара од владата да ги зголеми платите и пензиите

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика владата да ги зголеми пензиите, социјалните бенефиции и платите на државните службеници со цел да се ограничат економските последици од војната во Украина. Износите треба да се прилагодат на стапката на инфлација, која во моментов е 17,5 отсто, рече Путин на владината седница одржана преку видеоврска.

Путин ѝ нареди на владата да внесе свежи пари во економијата за да се зголеми потрошувачката.

„Сега е исклучително важно да се поддржи домашната побарувачка, да се спречи прекумерното намалување“, рече тој.

По руската инвазија на Украина на 24 февруари, западните земји воведоа невидени економски санкции кон Москва. Според проценките на Светска банка, рускиот БДП годинава ќе се намали за 11,2 отсто, што е најмногу од 1994 година.

Економските експерти сметаат дека невработеноста и инфлацијата значително ќе се зголемат во 2022 година. Стапката на инфлација би можело да достигне околу 20 отсто.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Свет

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Read more

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Read more

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Read more

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе