Регистрирани нови 1.085 случаи на COVID-19, 12 починати

Скопје, 31 октомври 2020 (МИА) -Во последните 24 часа се направени 3.294 тестирања, а регистрирани се 1.085 нови случаи на COVID-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство.

Од новодијагностицираните случаи најмногу има во: Скопје-447, во Струмица-80, и во Куманово-69. Во Дебар регистрирани се нови 9,случаи на Ковид-19, во Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29,  Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 283 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-8, Штип-7, Прилеп-11, Тетово-21, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-18, Гостивар-6, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-10, Неготино-5.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 68 и 52г), еден од Куманово (27г), тројца од Прилеп (81, 82 и 49г), двајца пациенти од Тетово (87 и 77г), еден од Битола (84г), еден од Кавадарци (67г) и еден пациент од Гостивар (65г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 31.572, бројката на оздравени пациенти е 20.731, на починати е 994, а бројот на активни случаи изнесува 9.847. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 13.621, активни 4.584

• Куманово 2.313, активни 439

• Дебар 345, активни 67

• Штип 1.683, активни 281

• Прилеп 1.349, активни 494

• Тетово 2.198, активни 547

• Струга 833, активни 115

• Велес 772, активни 380

• Битола 698, активни 279

• Охрид 715, активни 250

• Кавадарци 512, активни 211

• Гостивар 1.216, активни 213

• Гевгелија 399, активни 192 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 66 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 956, активни 553

• Крива Паланка 242, активни 92

• Радовиш 239, активни 83

• Крушево 30, активни 9

• Кочани 718, активни 229

• Пробиштип 203, активни 67

• Демир Хисар 84, активни 18

• Македонски Брод 105, активни 9

• Пехчево 60, активни 8

• Берово 211, активни 50

• Валандово 108, активни 42

• Виница 181, активни 70

• Делчево 256, активни 125 (64 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 54, активни 24

• Свети Николе 486, активни 90

• Кичево 579, активни 179

• Ресен 248, активни 64

• Неготино 158, активни 83 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.294 теста се преку: ИЈЗ-1310, ЦЈЗ Скопје-126, Авицена-483,  Биотек-266, МАНУ -243, Жан Митрев (Филип Втори) -340, Систина со PCR метода -175, лабораторија Лаор –80, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-110, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-133, Ремедика-25, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 249.399 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 154 пациенти. На кислородна поддршка се 117 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 7 позитивни и 2 суспектни деца на COVID-19и 11 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 21 прием, а вкупно хоспитализирани се 76 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 332 позитивни и сомнителни на COVID-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 233

• Гази Баба – 671

• Аеродром – 788

• Карпош – 682

• Центар – 592

• Кисела Вода – 588

• Ѓорче Петров – 388

• Бутел – 227

• Шуто Оризари – 48

• Студеничани – 20

• Сарај – 35

• Арачиново -9

• Илинден – 101

• Сопиште – 40

• Чучер Сандево – 24

• Петровец –30

• Зелениково -16

• Странец – 41

• Нераспределен- 105.

реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Најдени телата на господар и слуга кои настрадале во ерупцијата во Помпеја

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Read more

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Read more

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

Read more

Вакцината против COVID-19 во државава ќе стигне во првите месеци од 2021 година

Read more

Вести

Израел годинава извршил 35 напади врз Сирија

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Читај повеќе

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Читај повеќе

Воздухот во Европа е значително подобрен, но сепак предизвикува многу смртни случаи

Читај повеќе

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

Читај повеќе

Вакцината против COVID-19 во државава ќе стигне во првите месеци од 2021 година

Читај повеќе

Масовно тестирање во Италија откри 3.180 асимптоматски случаи

Читај повеќе

Во болниците од COVID-19 се лекуваат 1.291 пациент, слободни кревети има

Читај повеќе

Инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“ по барање на Филипче: Од 107 пациенти, 38 се на возраст над 68 години

Читај повеќе