Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Новиот електричен Renault Scenic ја освои престижната титула Европски автомобил за 2024 година. Победникот на натпреварувањето беше прогласен на салонот во Женева, а трета година по ред оваа титула ја освојува електричен модел.

Renault Scenic E-Tech, новиот електричен модел на француската марка, е прогласен за автомобил на годината во Европа. Интересно е што оваа награда трета година по ред ја добива електричен автомобил.

Scenic E-Tech доби 329 гласови од жирито, а францускиот модел доби и 22 гласа за најдобар автомобил од останатите финалисти. Ова е седми пат како модел на Renault ја добива оваа престижна награда.

На второто место се најде BMW серијата 5, која доби 308 гласови од жирито, од кои 19 беа од конкуренцијата меѓу финалистите. Подиумот го комплетираше новиот Peugeot 3008, со вкупно 197 гласови и 3 гласа за најдобар автомобил од останатите финалисти.

Други автомобили кои се пласираа во овогодинешното финале беа: Kia EV9 (190 поени), Volvo EX30 (168 поени), BYD Seal (131 поени) и Toyota C-HR (127 поени). Од седумте финалисти, четири автомобили беа целосно електрични, вклучувајќи го и, се разбира, победничкиот модел. Жирито на овогодинешното издание беше составено од 58 членови од 22 земји.

Минатогодишниот победник беше Jeep Avenger.

реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје?

Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Авто новости

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Read more

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Read more

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Read more

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Read more
 

Автомобили

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Читај повеќе
  • filter

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Читај повеќе

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Читај повеќе

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Читај повеќе
  • filter

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии: Новиот Citroën C3 Aircross има 7 седишта

Читај повеќе

Пад во продажбата на автомобили, производителите го преиспитуваат укинувањето на бензинците

Читај повеќе
  • filter

Ford почна да прима нарачки за најмоќниот Mustang досега

Читај повеќе

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Читај повеќе